O co chodzi ze sprawdzaniem numeru VIN?

nissanVIN, czyli Vehicle Identification Number, a po polsku po prostu Numer Identyfikacyjny Pojazdu, to numer nadawany każdemu samochodowi w momencie produkcji. Jego znajomość jest wprost nieoceniona przed zakupem auta – dzięki niemu mamy wgląd w historię pojazdu: wiemy, czy miał wypadek, czy jest zgłoszony jako kradziony, czy jego przebieg jest autentyczny, ilość wezwań i akcji serwisowych dotyczących tego modelu oraz inne dane, które sprzedający może z różnych powodów chcieć zatuszować.

Sprawdzenie VIN bez wątpienia jest jedną z czynności, które bezwzględnie należy wykonać przed zakupem używanego auta. Zwiększa to szanse na to, że z zakupu pojazdu będziemy po prostu zadowoleni i że nie będzie na nas czekać żadna przykra niespodzianka po przejechaniu paru setek kilometrów nowo nabytym wehikułem.

O tym, że zakup używanego auta jest czynnością poważną i do której należy podejść z należytą uwagą, nie trzeba chyba mówić. To naprawdę poważna inwestycja. Podchodząc do tego tematu „po łebkach” bardzo łatwo możemy stracić mnóstwo pieniędzy (i nerwów przy okazji), zwłaszcza jeżeli nie do końca znamy się na motoryzacji.

Poza sprawdzeniem numeru VIN oraz udaniu się z autem na stację diagnostyczna, warto poprosić zaprzyjaźnionego mechanika o pojechanie po odbiór auta razem z nami. Fachowiec znający się na rzeczy ze znacznie większą pewnością będzie w stanie ocenić, czy auto warte jest swojej ceny oraz czy nie czekają na nas różne, ukryte na pierwszy rzut oka defekty rzutujące na dalszą sprawność pojazdu.

Więcej: Interia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *